Non-Official Awards: Take 1!






 

Best Feature Film of the Argentine Panorama

 

Parabellum, by Lukas Valenta Rinner - Argentina / Austria / Uruguay


 


 

Award for Best Latin American Film in any Competition  


Incident Light, by Ariel Rotter – Argentina / Uruguay / France


 


 

Midnight Screamings Competition - Special market screening

Daemonium: Soldado del inframundo, by Pablo Parés - Argentina



 

Best Cinematographer in the International Competition

 

Sean Baker and Radium Cheung, for Tangerine -United States

Special Mention

Iván Gierasinchuk, for Eva Doesn't Sleep, by Pablo Agüero – Argentina / France / Spain


 




 

Best Feature Film in the International Competition

 

Incident Light, by Ariel Rotter - Argentina / Uruguay / France

Special Mention

The Island of Wind, by Manuel Menchón - Spain


 


 

Best Screenplay of an Argentine Film in any Competition

 

Fernando Salem and Esteban Garelli, for How Most Things Work, by Fernando Salem

Matías Scarvaci and Diego Gachassin, for Docile Bodies, by Matías Scarvaci and Diego Gachassin


 


 

Best New Actress of an Argentine Film in any Competition

Susana Pampin, for Incident Light, by Ariel Rotter - Argentina / Uruguay / France

 

Best New Actor of an Argentine Film in any Competition

Ernesto Suárez, for Road to La Paz, by Francisco Varone- Argentina / Holland / Germany / Qatar


 


 

Best Feature Film in the Latin American Competition 

Koza, by Ivan Ostrochovský - Slovakia / Czech Republic

Special Mention

The Measure of a Man, by Stéphane Brizé - France -


 


 

Best Feature Film in the Latin American Competition for countries of the Expanded Mercosur  

Campo grande, by Sandra Kogut -Brazil / France

Second Award

Beyond my Grandfather Allende, by Marcia Tambutti Allende - Chile / Mexico

Special Mention

From Afar, by Lorenzo Vigas - Venezuela / Mexico


 


 

Best Feature Film in any competition directed by a Latin American filmmaker up to 35 years of age

Easy Ball, by Juan Fernández Gebauer and Nicolás Suárez - Argentina

Mention: 

Embrace of the Serpent, by Ciro Guerra - Colombia / Venezuela / Argentina




 


Best Soundtrack of an Argentine Film in any competition

 

Héctor Ruíz, for What We Never Said, by Sebastián Sánchez Amunátegui - Mexico / Argentina

Special Mention

Luis Borda and Gerd Baumann, for Our Last Tango, by Germán Kral - Argentina / Germany


 


 

Best Editing of an Argentine Film in any competition

Alejandro Carrillo Penovi, for Hijos nuestros, by Juan Fernández Gebauer and Nicolás Suárez


 


 

"Tato Miller" Award for Best Technical Production and Portrayal of Social Issues in the Latin American Competition

Suspended Time, by Natalia Bruschtein - Mexico

Campo grande, by Sandra Kogut - Brazil / France


 


 

Best Film of the OST -Original Soundtrack- Section

 

B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989, by Jörg A. Hoppe, Heiko Lange, Klaus Maeck - Germany

Mentions:

Entre dos luces – Suárez. Primera Parte, by Fernando M. Blanco - Argentina 

DaemoniumSoldado del inframundo, by Pablo Parés - Argentina


 

MAR DE CHICOS


 


 

Best Short Film

 

El sonido de la perseverancia, by Samir Marun Helo - Colombia

First Special Mention

The Golden Watch, by Nicolás Ponta - Argentina / Canada

Second Special Mention

A single Life, by Job, Jorise & Marieke - Holland


 

 

 

 


 


 


NEWSLETTER

Recieve all festival news