And The Winners Are...


International Competition

 

Golden Astor for Best Feature Film

Embrace of the Serpent, by Ciro Guerra - Colombia / Venezuela / Argentina -

Silver Astor for Best Director

Iván Ostrochovsky, for Koza- Slovakia / Czech Republic -

Silver Astor for Best Screenplay

Guillermo Calderón, Daniel Villalobos, Pablo Larraín, for The club, by Pablo Larraín -Chile -

Silver Astor for Best Actor

Entire Male Cast of The club, by Pablo Larraín - Chile -

Silver Astor for Best Actress

Érica Rivas, for Incident Light, by Ariel Rotter - Argentina / Uruguay / France -

 

Latin American Competition

Best Feature Film                

Santa Teresa & Other Stories, by Nelson Carlo de Los Santos Arias – Mexico / Dominican Republic / United States -

Best Short Film

Princesas, by Natural Arpajou - Argentina -

 

Argentine Competition

Best Feature Film    

El movimiento, by Benjamin Naishtat - Argentina / South Korea -

Best Director of a Feature Film

Fernando Salem, for How Most Things Work

Special Mention       

Docile Bodies, by Matías Scarvaci and Diego Gachassin

Best Short Film

Fantástico, by Tomás Sposato

Best Director of a Short Film

Pablo Camaiti, for Gomorra

WIP

Best Project

La Helada Negra, by Maximiliano Schonfeld

Mention        

Los Corroboradores, by Luis Bernardez

 

CINECOLOR

Audience Award for Best Feature Film of the Latin American Competition

Remember, by Atom Egoyan - United States –

 

ALFREDO ALCÓN HONORARY AWARD

To Guillermo Francella

 

DAC

Best director in Competition

Matías Scarvaci and Diego Gachassin, for Docile Bodies

 

Best Poster of a National Film with Commercial Premiere 2015

Award for Best Poster to Ignacio Varone, for Road to La Paz, by Francisco Varone

Best Trailer of a National Film with Commercial Premiere 2015

Award for Best Trailer to Emiliano Serra, for Mechita, entre el cielo y la tierra, by Mariano Gerbino

 

"Domingo Di Núbila” Essay Contest, Sponsored by AsAECA (Asociación Argentina de Estudios sobre Cine y Audiovisual)

First Award to Julia Kratje for her essay Saliendo de la caverna de Platón. Ficciones de viaje, nomadismo y retorno

 

NON OFFICIAL AWARDS

 

LaHaye / Pomenarec

Best Feature Film of Argentine Panorama

Parabellum, by Lukas Valenta Rinner - Argentina / Austria / Uruguay

 

Fipresci

Best Feature Film in the Latin American Competition

Incident Light, by Ariel Rotter – Argentina / Uruguay / France

 

ADF

Best Cinematography in the International Competition

Sean Baker and Radium Cheung, for Tangerine-United States-

Special Mention

Iván Gierasinchuk, for Eva Doesn't Sleep, by Pablo Agüero – Argentina / France / Spain

 

ACCA

Best Feature Film in the International Competition

Incident Light, by Ariel Rotter - Argentina / Uruguay / France -

Special Mention

The Island of Wind, by Manuel Menchón - Spain –

 

ARGENTORES

Best Screenplay of an Argentine Film in any competition

Fernando Salem and Esteban Garelli, for How Most Things Work, by Fernando Salem

Matías Scarvaci and Diego Gachassin, for Docile Bodies, by Matías Scarvaci and Diego Gachassin

 

SAGAI

Best New Actress of an Argentine Film in any competition

Susana Pampin, for Incident Light, by Ariel Rotter - Argentina / Uruguay / France

Best New Actor of an Argentine Film in any competition

Ernesto Suárez, for Road to La Paz, by Francisco Varone - Argentina / Holland / Germany / Qatar

 

SIGNIS

Best Feature Film in the International Competition

Koza, by Ivan Ostrochovský - Slovakia / Czech Republic

Special Mention

The Measure of a Man, by Stéphane Brizé - France –

 

RECAM

Best Feature Film in the Latin American Competition for countries of the Expanded Mercosur

First Award

Campo grande, by Sandra Kogut -Brazil / France -

Second Award

Beyond my Grandfather Allende, by Marcia Tambutti Allende - Chile / Mexico -

Special Mention

From Afar, by Lorenzo Vigas - Venezuela / Mexico –

 

FEISAL

Best Feature Film in any competition directed by a Latin American filmmaker up to 35 years of age

Easy Ball, by Juan Fernández Gebauer and Nicolás Suárez - Argentina -

Mention:

Embrace of the Serpent, by Ciro Guerra - Colombia / Venezuela / Argentina –

 

SADAIC

Best Soundtrack of an Argentine Film in any competition

Héctor Ruíz, forWhat We Never Said, by Sebastián Sánchez Amunátegui - Mexico / Argentina -

Special Mention

Luis Borda and Gerd Baumann, for Our Last Tango, by Germán Kral - Argentina / Germany

 

SAE

Best Editing of an Argentine Film in any competition

Alejandro Carrillo Penovi, for Easy Ball, by Juan Fernández Gebauer and Nicolás Suárez

 

SICA

"Tato Miller” Award

Best Technical Production and Portrayal of Social Issues in the Latin American Competition

Suspended Time, by Natalia Bruschtein - Mexico -

Campo grande, by Sandra Kogut - Brasil / France –

 

LOS INROCKUPTIBLES

Best Film of the OST -Original Soundtrack- Section

B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989, by Jörg A. Hoppe, Heiko Lange, Klaus Maeck - Germany -

Mentions:

Entre dos luces – Suárez. Primera Parte, by Fernando M. Blanco - Argentina -

Daemonium: Soldado del inframundo, by Pablo Parés - Argentina –

 

 

VENTANA SUR (BLOOD WINDOW)

Midnight Screamings - Special market screening

Daemonium: Soldado del inframundo, by Pablo Parés - Argentina -

 

MAR de CHICOS

Best short film

El sonido de la perseverancia, by Samir Marun Helo - Colombia -

First Special Mention

The Golden Watch, by Nicolás Ponta - Argentina / Canada -

Second Special Mention

A single Life, by Job, Jorise & Marieke - Holland -

 

 

 

 

 

 

 

 

NEWSLETTER

Recieve all festival news