32nd Edition

All the Winners!

OFFICIAL AWARDS
 
INTERNATIONAL COMPETITION
  
Golden Astor for Best Feature Film
Wajib by Annemarie Jacir - Palestine, France, Germany, Colombia, Norway, Qatar, UAE
 
Silver Astor for Best Director
Valeska Grisebach for Western – Germany, Bulgaria, Austria
 
Silver Astor for Best Screenplay
Kim Dae-hwan for The First Lap – South Korea
 
Silver Astor for Best Actor
Mohammad Bakri for Wajib - Palestine, France, Germany, Colombia, Norway, Qatar, UAE
 
Silver Astor for Best Actress
Eili Harboe for Thelma – Norway, Sweden, France
 
Special Jury Award
Kairiana Nuñez Santaliz for Silence of the Wind by Álvaro Aponte-Centeno
 
Audience Award
Primas by Laura Bari - Canada, Argentina
 
LATIN AMERICAN COMPETITION
 
Best Feature Film Ex Aequo 
Baronesa by Juliana Antunes - Brazil
Cocote by Nelson Carlo de los Santos Arias - Dominican Republic, Argentina, Germany, Qatar
 
Jury Special Mention
The Wandering Soap Opera by Raúl Ruiz and Valeria Sarmiento - Chile
 
Best Short Film
Duelo by Alejandro Alonso - Cuba
 
Jury Special Mention
The Boatswain by Alejandro Pérez - Cuba
 
ARGENTINE COMPETITION
  
Best Feature Film
The Scourge by José Celestino Campusano
 
Best Short Film
Let Us Now Praise Movies by Nicolás Zukerfeld
 
CINE.AR Prize 
Best Argentine Short Film 
Crushed by Jazmín Stuart

WORK IN PROGRESS
 
Best Proyect
Hebreos 13:2 by Fernando Domínguez
 
 
 
NON OFFICIAL AWARDS
 
DAC - Argentine Cinematographic Directors
Best Argentine Director of the entire Festival
Juan Manuel Bramuglia, Esteban Tabacznik for I Am Here (Mangui Fi)
 
ACCA - Argentine Film Journalists Association
International Competition Best Feature Film
Wajib by Annemarie Jacir - Palestine, France, Germany, Colombia, Norway, Qatar, UAE
 
Special Mention
Silence of the Wind by Álvaro Aponte-Centeno – Puerto Rico
 
ADF - Argentine Authors of Cinematographic Photography
International Competition Best Photography
Jakob Ihre for Thelma by Joachim Trier

ARGENTORES - Argentine General Society of Authors
Best National Film Script Ex Aequo
Manuel Abramovich for Soldier and Luis Bernárdez for The Corroborators
 
ASAECA - Argentine Association of Film and Audiovisual Studies-
Contest for Critical Studies of Argentine Cinema “Domingo Di Núbila” First Prize
Pagados con la misma moneda: Apuntes para una cartografía de las primeras iniciativas de incursión en el mercado vecino entre Argentina y Brasil en los inicios del sonoro, by Cecilia Nuria Gil Mariño

ASA - Argentine Association of Sound Technicians
Best Argentine Feature Film Sound
Sofía Straface for Soldier by Manuel Abramovich
 
Honorary Mention
Lena Esquenazi for The Theatre of Disappearance by Adrián Villar Rojas.
 
EDA - Argentine Association of Audiovisual Editors
International Competition Best Mounting
Cláudia Oliveira, Edgar Feldman, Luísa Homem for The Nothing Factory by Pedro Pinho
 
FEISAL - Latin American Federation of Image and Sound Schools
Best Film of the entire Festival directed by a Latin American filmmaker up to 35 years of age
Cocote by Nelson Carlo de los Santos Arias - Dominican Republic, Argentina, Gemany, Qatar
 
FNA - National Arts Fund
Best Argentine Short Film Ex Aequo
In the Amazing Communication Age by Augusto González Polo,
Let Us Now Praise Movies by Nicolás Zukerfeld
 
GREENPEACE
Best Feature Film of the entire Festival of Environmental Theme
Chaco by Danièlle Incalcaterra, Fausta Quattrini.

RECAM - Specialized Meeting of Mercosur Cinematographic and Audiovisual Authorities-
Latin American Competition Best MERCOSUR Feature Film
A Fantastic Woman by Sebastián Lelio - Chile, United States, Germany, Spain
 
SADAIC -Argentine Society of Music Authors and Composers-
Best Argentine Feature Film Music
Emilio Haro and Gabriel Barredo for A Trip to the Moon by Joaquín Cambre
 
SAE -Argentine Society of Audiovisual Editors-
Best Argentine Editor
Ernesto Felder (SAE), Hernán Rosselli, Agustín Rolandelli and Luis Bernárdez for The Corroborators
 
SAGAI -Argentine Society of Actors and Interpreters Management-
Patacón to the Best Argentine Actress
Elvira Onetto for Terrified by Demián Rugna
Patacón to the Best Argentine Actror
Jorge Sesán for To The Desert by Ulises Rosell
 
SICA -Argentine Film Industry Union-
Best Technical Production of Latin American Feature Film
The Family by Gustavo Rondón Córdova – Venezuela, Chile, Norway

SIGNIS -World Catholic Association for Communication-
International Competition Best Feature Film SIGNIS Award
Wajib by Annemarie Jacir - Palestine, France, Germany, Colombia, Norway, Qatar, UAE
 
SIGNIS Mention
5 Therapy by Alisa Pavlovskaya - Ukraine
 
PCI Filmmakers Association
Best Argentine First Feature Film of the entire Festival
A Trip to the Moon by Joaquín Cambre
 
FIPRESCI - International Federation of Film Critics-
Best Argentine First Feature Film of the entire Festival
Soldier by Manuel Abramovich
 

NEWSLETTER

Recieve all festival news