Awards and Juries

INDEPENDENT JURY AWARDS

AADA Asociación Argentina de Directores de Arte/Argentine Association of Art Directors
AADA - Argentine Association of Art Directors
Best Art Direction for an Argentine film from All Competitions
Jurors: Julieta Dolinsky, Patricia Pernía, Luciana Quartaruolo
AATI - Asociación Argentina de Traductores e Intérpretes
AATI - Argentine Association of Translators and Interpreters
Best Short Film from the Argentine Competition
Jurors: Federico Sykes, Fernando Galarraga, María Laura Ramos
ACCA - Asociación de Cronistas Cinematográficos de Argentina
ACCA - Association of Argentine Film Critics
Best Film from the Argentine Competition
Jurors: Daniel Castelo, Lucas Asmar Moreno, Guillermo Colantonio
ACCIÓN MUJERES DE CINE
ACTION - WOMEN OF CINEMA
Best Film in the Argentine Competition with a Gender Perspective
Jurors: Yael Tesouro, Susana Nieri, Camila Toker
ADF - Autores de Fotografía Cinematográfica Argentina
ADF - Argentine Society of Cinematographers
Best Direction of Photography in the International Competition
Jurors: Alejandra Martin, Matías Nicolás, Rogelio Chomnalez
APIMA - Asociación de Productores Independientes de Medios Audiovisuales
APIMA - Association of Independent Producers of Audiovisual Media
Best Film in the Latin American Competition
Jurors: Mariana Cangas, Mario Levit
ARGENTORES - Sociedad General de Autores de la Argentina
ARGENTORES - General Association of Argentine Authors
Best Script for an Argentine Film in All Competitions
Jurors: Irene Ickowicz, Graciela Maglie, Martín Salinas
ASA - Asociación Argentina de Sonidistas Audiovisuales
ASA - Argentine Association of Audiovisual Sound Technicians    
Best Sound in the Argentine Competition
Jurors: María Elisa Canobra, Julián Carando, Francisco Pedemonte
DAC - Directores Argentinos Cinematográficos
DAC - Argentine Film Directors
Best Argentine Director in All Competitions
Jurors: Bruno Stagnaro, Paula Hernández, Hernán Goldfrid
EDA - Asociación Argentina de Editores Audiovisuales
EDA - Argentine Association of Audiovisual Editors
Best Editing in the International Competition
Jurors: Anabela Lattanzio (Argentina), Soledad Salfate (Chile), Mariana Rodríguez (México)
FEISAL - Federación de Escuelas de Cine de América Latina
FEISAL - Federation of Latin American Film Schools
Best Film in the Official Competition by a Latin American Director Age 35 or under
Jurors: Jorge Martínez (Panamá), Eduardo Dias Fonseca (Brasil), Carolina Scaglione (Argentina)
FIPRESCI - Federación Internacional de Prensa Cinematográfica
FIPRESCI - International Federation of Film Critics
Best Film in the Latin American Competition
Jurors: Anton Filatov (Ucrania), Jan Storo (Noruega), Teresa Vena (Italia, Suiza)
FLOW
FLOW
Flow Award for Argentine Film
Jurors: Mariano Hueter, Antonio Álvarez, Marina Bellati
FNA - Fondo Nacional de las  Artes
FNA - Argentine National Arts Fund
Best Argentine Short Film
Jurors: Agustina Comedi, Tatiana Merenuk, Ana García Blaya
FUNDACIÓN SAGAI
SAGAI FOUNDATION
Patacón Early Career Actress Award and Patacón Early Career Actor AwardArgentine for All Competitions
Jurors: Mirta Busnelli, Mario Alarcón, Marta González
PCI - Asociación de Directores de Cine PCI
PCI - Association of Film Directors
Award for Best Artistic Innovation to Directors of First and Second Argentine Feature Length Films in All Competitions
Jurors: Cecilia Atan, Amparo Aguilar, Agustín Toscano
SADAIC - Sociedad Argentina de Autores y Compositores de Música
SADAIC - Argentine Society of Music Authors and Composers
Best Music for an Argentine Film in All Competitions
Jurors: Gustavo Miguel Loubet, Carlos Enrique Simoes, Luis María Serra
SAE - Sociedad Argentina de Editores Audiovisuales
SAE - Argentine Society of Audiovisual Editors
Best Editing for an Argentine Film in All Competitions
Jurors: Ana Godoy, Josefina Llobet, Damián Bericat
SICA - Sindicato de la Industria Cinematográfica Argentina, Animación, Publicidad y Medios Audiovisuales
SICA - Syndicate of the Argentine Film Industry, Animation, Advertising and Audiovisual Media
Best Technical Realization and Treatment of Social Issues in the Latin American Competition
Jurors: Laura Perales, Dora Roldán, Víctor Tendler
SIGNIS - Asociación Católica Mundial para la Comunicación
SIGNIS - World Catholic Association for Communications
Best Film in the International Competition
Jurors: Graciela Falabella (Argentina), Hugo Ara (Bolivia), Carlos Minondo (España)