PREVIOUS EDITIONS

30 Edition (2015)

30º Edition (2015)

Multimedia Files

Ralph Pappier
Sangre negra. Breve historia de una película perdida
Program Guide
Catalogue
La imagen recobrada. La memoria del cine argentino en el Festival de Mar del Plata
Notas para una contrahistoria del cine argentino

From October 30th to November 7th




AUTHORITIES


 
President of  INCAA
Lucrecia Cardoso

President of the Festival 
José Antonio Martínez Suárez

Artistic Director
Fernando Martín Peña

General Producer
Ignacio Catoggio

 


 
PROGRAME
  

Opening Film
Tres recuerdos de mi juventud, by Arnaud Desplechin - France
 

International Competition
El abrazo de la serpiente, by Ciro Guerra - Colombia / Venezuela / Argentina
El apóstata, by Federico Veiroj - Spain / France / Uruguay
El club, by Pablo Larraín - Chile
La ley del mercado / La Loi du marché, by Stéphane Brize - France
Eva no duerme, by Pablo Agüero - Argentina / France / Spain
Koza, by Ivan Ostrochvsky - Slovakia / Czech Republic
La isla del viento, by Manuel Menchón Romero - Spain
La luz incidente, by Ariel Rotter - Argentina / Uruguay / France
Mecánica popular, by Alejandro Agresti - Argentina
O futebol, by Sergio Oksman - Spain
Remember, by Atom Egoyan - Canada
Tangerine, by Sean Baker - United States
 

Latin American Competition
600 millas, by Gabriel Ripstein – Mexico
Allende, mi abuelo Allende, by Marcia Tambiutti – Chile / Mexico
Campo grande, by Sandra Kogut – Brazil / France
Desde allá, by Lorenzo Vigas – Venezuela / Mexico
La maldad, by Joshua Gil – Mexico
Lo que nunca nos dijimos, by Sebastián Sánchez Amunátegui - Argentina / Mexico
Rastreador de estatuas, by Jerónimo Rodríguez - Chile
Samuray-s, by Raúl Perrone- Argentina
Santa Teresa y otras historias, by Nelson Carlo de los Santos Arias- Dominican Republic / Mexico / United States
Te prometo anarquía, by Julio Hernández Cordón - Mexico / Germany
Tiempo suspendido, by Natalia Bruschtein – Mexico
 

Latin American Short Film Competition
Haram,byMax Gaggino - Brazil
Say I Am Only Seventeen, by André Catoto Dias - Brazil
Tereza, by Mauricio Baggio - Brazil
Mila, by Nahanna Riveros, Luciana Martin - Colombia
Capgras, by Ruth Cherem Daniel, Diego Sánchez Nicolás - Mexico / Spain / Cuba / United Kingdom
Princesas, by Natural Arpajau - Paraguay / Argentina
Asesinos, by Gonzalo Gutiérrez Prado – Peru
Eva, by Francisco Pareja - Venezuela
 

Argentine Competition
Camino a La Paz, by Francisco Varone -Argentina / Holland / Germany / Qatar
Como funcionan casi todas las cosas, by Fernando Salem
El arrullo de la araña, by José Celestino Campusano
El movimiento, by Benjamín Naishtat - Argentina / South Korea
Hijos nuestros, by Juan Fernández Gebauer and Nicolás Suárez
Hortensia, de Diego Lublinsky and Álvaro Urtizberea
Kryptonita, by Nicanor Loreti
Los cuerpos dóciles, by Diego Gachassin and Matías Scarvaci
Los pibes, by Jorge Leandro Colás
Paula, by Eugenio Canevari - Argentina / Spain
Pequeño diccionario ilustrado de la electricidad, by Carolina Rimini and Gustavo Galuppo
Un tango más, by Germán Kral – Argentina / Germany
 

Argentine Short Film Competition
Abismo,de Gisela Peláez
Antonio, by Gastón Siriczman
El círculo, by Nicolás Bagnulo
Ecosistema, by Iara Udijara / Tomás Raimondo
Fantástico, by Tomás Sposato
Gomorra, by Pablo Camaiti
Jorge, by Roberto Porta
Pabellón IV, by Nicolás León Tannchen
Quiero saber por qué me dejaste, by Iván Stoessel / Fede Pozzi
Relatos de fútbol, by Tadeo Suárez
Rosa, by Sebastián de Caro
Salir, by Javier Pera
El silencio de Antonella, by Ruth Natalia Gómez / Horacio Florentín
El tesoro de Aurora, by Gonzalo Acosta
 

WIP
Agosto final, by Eduardo L.Sánchez
Amando y La Emperatriz, by Fernanda Otero
Los Corroboradores, by Luis Bernardez
Desaparecer, by Francisco Bouzas
El encuentro de Guayaquil, by Nicolás Capelli
El estaño de los peces, by Oscar Frenkel
Fuga del país de las manzanas, by Francisco D'Eufemia / Javier Zevallos
Hagofalta, by Melina Terribili
La helada negra, by Maximiliano Schonfeld
Mamadua: Nacer en conciencia, by Ana Amor / Valeria Dávila
Mihisteriaen el cine, by María Victoria Menis
La mirada escrita, by Nicolás Abello
Monger, by Jeff Zorrilla
Pinamar, by Federico Godfrid
El triple crimen (título provisorio), by Rubén Plataneo
Valherjes, by Juan Schmidt
Wanderlust, cuerpos en tránsito, by María Pérez Escalá / Anne Von Petersdorff
 

Authors
11 Minutes, by Jerzy Skolimowski - Poland / Ireland
La academia de las musas, by José Luis Guerin - Spain
Afternoon, by Tsai Ming-liang - Taiwan
The Assassin, by Hou Hsiao-Hsien - Taiwan
C'estl'amour, by Paul Vecchiali - France
Chant d'hiver, by Otar Iosseliani - France / Georgia
CemeteryofSplendour, by Apichatpong Weerasethakul - Thailand / United Kingdom / France / Germany / Malaysia
Elcielo delCentauro, by Hugo Santiago - Argentina / France
Counting, by Jem Cohen - United States
Deux Rémi, deux, by Pierre Léon - France / Switzerland
Ederly, by Piotr Dumala - Poland
The Event, by Sergei Loznitsa - Holland / Belgium
The Old Jewish Cemetery, by Sergei Loznitsa - Holland / Latvia
The Forbidden Room, by Guy Maddin - Canada
Heart of a Dog, by Laurie Anderson - United States
High-Rise, by Ben Wheatley - United Kingdom
In Jackson Heights, by Frederick Wiseman - United States
Kommunisten, by Jean-Marie Straub - United States
La Guerre d'Algérie!, by Jean-Marie straub - France / Switzerland
Love & Peace, by Sion Sono - Japan
As mil e uma noites. Volume 1, O inquieto, by Miguel Gomes - Portugal / France / Germany / Switzerland
As mil e uma noites. Volume 2, O desolado, by Miguel Gomes - Portugal / France / Germany / Switzerland
As mil e uma noites. Volume 3, O encantado, by Miguel Gomes - Portugal / France / Germany / Switzerland
Mountains May Depart, by Jia Zhang-ke - China / Japan / France
No Home Movie, by Chantal Akerman - Belgium / France
Office,by Johnnie To - China / Hong Kong
The Other Side, by Roberto Minervini - France / Italy
Right Now, Wrong Then, by Hong Sangsoo - South Korea
Ryuzo and His Seven Henchmen, by Takeshi Kitano - Japan
Sunset Song, by Terence Davies - United Kingdom / Luxemburg
Tag, by Sion Sono - Japan
Todo comenzó por el fin, by Luis Ospina - Colombia
Tres recuerdos de mi juventud, by Arnaud Desplechin - France
Gli uomini di questa cittá io non li conosco. Vita e teatro di Franco Scaldati, by Franco Maresco - Italy
Virgin Mountain, by Dagur Kári - Iceland / Denmark
Yakuza Apocalypse, by Takashi Miike - Japan
The Exquisite Corpus, by Peter Tscherkassky - Austria
Iec Long, by João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata - Portugal

 
New Authors
A Midsummer's Fantasia, by Jang Kun-jae - South Korea
Amama, by Asier Altuna - Spain
TheAutomaticHate, by Justin Lerner - United States
H., by Rania Attieh - United States / Argentina
Homeland (Iraq Year Zero), by Abbas Fahdel - Irak / France
NecktieYouth, by Sibs Shongwe-La Mer - Sudáfrica / Holland
The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers, by Ben Rivers - United Kingdom
Videofilia (y otros síndromes virales), by Juan Daniel F. Molero - Peru
Yo, él y Raquel, by Alfonso Gomez-Rejon - United States
A Distant Episode, by Ben Rivers - United Kingdom
On Board, by Seo Won-tae - South Korea
 

Argentine Panorama
Bien de familia, una película musical, by María Eugenia Fontana - Argentina
El Deportivo, by Rosendo Ruiz, Alejandro Cozza - Argentina
Elementos visuales de construcción y destrucción, by José Mujica - Argentina
Kombit, by Aníbal Ezequiel Garisto - Argentina
Lulú, by Luis Ortega - Argentina
Ónix, by Nicolás Teté - Argentina
El organismo, by Iván Fund - Argentina
Parabellum, by Lukas Valenta Rinner - Argentina / Austria / Uruguay
Subte - Polska, by Alejandro Magnone - Argentina
Latierraroja, by Diego Martínez Vignatti - Argentina / Brazil / Belgium
UPA! 2 Elregreso, by Tamae Garateguy, Santiago Giralt, Camila Toker - Argentina
 

Argentine Short Films Panorama
55 pastillas, by Sebastián Muro - Argentina
Gulliver, by María Alché - Argentina
The Mad Half Hour, by Leonardo Brzezicki - Argentina / Denmark
La novia de Frankenstein, by Francisco Lezama, Agostina Gálvez - Argentina
El pasado roto, by Martín Morgenfeld, Sebastián Schjaer - Argentina
Presente imperfecto, by Iair Said - Argentina
El ser magnético, by Mateo Bendesky - Argentina
Videojuegos, by Cecilia Kang - Argentina
 

Super 8mm

Program 1
Alicia, by Montserrat Callao Escalada - Argentina / United Kingdom
Enero, by Montserrat Callao Escalada - Argentina / United States
Zoominfinito, by Sebastián Tolosa - Argentina
Microcortos, by Sebastián Tolosa - Argentina / Spain
Disuelto en la lengua, by Jeff Zorrilla - Argentina
 
Girasoles,by Jeff Zorrilla- Argentina
Innombrable, by Jeff Zorrilla - Argentina
 
Program 2
Linternainternacional, by Magdalena Jitrik - Argentina
Éxodo, by Mario Bocchicchio - Argentina
Lafuente luminosa, by Mario Bocchicchio - Argentina
Ujvarimuere, by Mario Bocchicchio, Maximiliano Sans - Argentina
Octavaherética, by Maximiliano Sans - Argentina
Diluvio, by Maximiliano Sans - Argentina
Albedo, by Maximiliano Sans - Argentina
Escultor, by Maximiliano Sans - Argentina
 
Noche Especial: Silvestre Byrón
Camposbañados de azul, by Silvestre Byrón - Argentina
¿Dóndeestará Vampirella?, by Silvestre Byrón - Argentina
29 segundos de cine absoluto, by Silvestre Byrón - Argentina
Point Blank - Alfabeto del diablo, by Silvestre Byrón - Argentina
Chicas de Flores, by Silvestre Byrón - Argentina
Experimental, by Silvestre Byrón - Argentina
 
Panorama of Latin American Cinema
A orillas del mar, by Bladimir Abud - Dominican Republic
Ella y él, by Frank Pérez Garland - Peru
Hijade la laguna, by Ernesto Cabellos Damián - Peru
Ixcanul, by Jayro Bustamante - Guatemala / France
Loque lleva el río, by Mario Crespo - Venezuela
NN, by Héctor Gálvez - Peru / Colombia / France / Germany
Pañuelos para la historia, by Alejandro Haddad, Nicolás Valentini - Argentina / Turkey
Para minha amada morta, by Aly Muritiba - Brazil
La última noticia, by Alejandro Legaspi - Peru / Spain
 
Mar de chicos
Avril et le monde truqué, by Christian Desmares, Franck Ekinci - Belgium / Canada / France
La increíble historia del niño de piedra, by Pablo Aldrete, Miguel Bonilla, Jaime Romandía, Miguel Ángel Uriegas - Mexico
 
Program 1
9:30 am, by Alfonso by la Cruz - Mexico
Losases del corral, by Irving Sevilla - Mexico
BlueMoon, by Marsha Onderstijn, Jordie Roomer - Holland
Dog-e, by Patrick Raats - Holland
Lamáquina, by René David Reyes García - Mexico
Olas del cielo, by Gildardo Santoyo del Castillo - Mexico
 
Program 2
A Single Life, by Job, Joris & Marieke - Holland
AmigoSkateCuba, by Luiz Furtado, Pedro Cantelmo - Brazil / Cuba
FabricCosmos, by Seung-hee Jung - South Korea
A fuga, by Douglas Alves Ferreira - Brazil
The Golden Watch, by Nicolás Ponta - Argentina / Canada
Of a Forest, by Katarzyna Melnyk - Poland
El sonido de la perseverancia, by Samir Marun Helo - Colombia
Waves'98, by Ely Dagher - Lebanon / Qatar
 
Program 3
A Lonely Sun Story, by Enrique F. Guzmán, Juanma Suárez - Spain
Castillo y el Armado, by Pedro Harres - Brazil
Miss & Grubs, by Camila Kamimura, Jonas Brandão - Brazil
Tsunami, by Sofie Nørgaard Kampmark - Denmark
 
Ojo al Piojo Program
Pompón, by Jardín Nº 189 Clelio Pedro Villaverde (Proyecto Institucional Luz, Cámara, Acción) - Argentina
Dustin, by Kristina Jaeger - Germany
Lila, by Carlos Lascano - Argentina / Spain
Leyendas del fondo del mar, by Taller del Coco - Argentina
Bob Esponja y Happy Feet contra las ratas mutantes, by Escuela by Enseñanza Media Distrito Escolar 7 - Argentina
Losconejos y el diamante mágico, by Ezequiel González - Argentina
Viaje a los '60, by Taller by Cine El Mate - Argentina
Desolado, by Víctor Nores - Spain
La gota, by Josep Calle Buendía - Spain
Splash, by Escuela N° 165 María E. Horne (Taller by Animación CAI) - Argentina
La Vagabundo, by Emmanuel Moscoso - Argentina
 
Argentine Animation Cinema
Julián Centeya, by Juan Oliva - 1938
La caza del puma, by Juan Oliva - 1940
El refrán animado, by José Burone Bruche - 1947
Fábulas, by José Burone Bruche - 1947/48
Puñosdecampeón, by Jorge Caro - 1950
Cortosde la vizcacha, by Jorge Caro, circa - 1950
Cortos de humor político, by Quirino Cristiani - 1920s
Historianegra, by Ricardo Alventosa - 1960
El mago Fafá, by Alberto Bróccoli - 1978/79
Elgigante bueno, by Irena Dodal, circa - 1950
Lareina de las ondas, by Irena Dodal, circa - 1950
Perico y Martín, by Rodolfo by Luca & Estela Saenz de Mendez, circa - 1970
Perico en la campaña del Peru, by Rodolfo by Luca & Estela Saenz de Mendez, circa - 1970
 
Tribute to Víctor Iturralde (1927-2004)
Ideítas- 1952
Hic...!- 1953
Puna- 1956
Piripipí- 1956
Baladita- 1957
Commercialpara Sugus- 1957
Petrolita- 1958
Botellita- 1959
Commercialpara Telam- 1970
Crónica en Maciel- 1958
 
Slapstick + Live Music
Chofer de fin de semana, by y with Larry Semon
Unachakra moderna, with Bud Jamison
Elvecino de al lado, with Harold Lloyd and Snub Pollard
Enel estudio de cine, by y with Charles Chaplin
El convicto 13, by and with Buster Keaton
 
Documentary Window
BirriLata, una vuelta en tren, by Lorena Yenni - Argentina
TheBirth of Saké, by Erik Shirai - United States / Japan
CartelLand, by Matthew Heineman - United States / Mexico
CookingUp a Tribute, by Luis González, Andrea Gómez - Spain
Gored, by Ido Mizrahy - United States / Mexico
Élme nombró Malala, by Davis Guggenheim – United Arab Emirates / United States
Human, by Yann Arthus-Bertrand - France
Llamasde nitrato, by Mirko Stopar - Argentina/ Norway
ThePropaganda Game, by Álvaro Longoria - Spain / France
The Seventh Fire, by Jack Pettibone Riccobono - United States
El sistema Gorevisión, by Valentín Javier Diment - Argentina
Un día vi 10.000 elefantes, by Alex Guimerà, Juan Pajares - Spain
Círculo, by Eduardo Pinto - Argentina
The Deal, by Ewa Smyk - United Kingdom
In the Language of Cowbells / Straw Coffin, by Zsigmond Dezső - Hungary
Kandire, by Rosana Matecki - Bolivia / Venezuela
 
Gramado presents
O corpo, by Lucas Cassales - Brazil
Que horas ela volta?, by Anna Muylaert - Brazil
 
Midnight Screamings
Aaaaaaaah!, by Steve Oram - United Kingdom
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989, by Jörg A. Hoppe, Heiko Lange, Klaus Maeck - Germany
Daemonium:Soldado del inframundo, by Pablo Parés - Argentina
Desacato a la autoridad, relatos de punks en Argentina 1983-1988 (Capítulo 2), by Tomás Makaji, Patricia Pietrafesa - Argentina
The Devil's Candy, by Sean Byrne - United States
Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon, by Douglas Tirola - United States
Entre dos luces - Suárez. Primera parte, by Fernando M. Blanco - Argentina
Lace Crater, by Harrison Atkins - United States
Lexter, la ola perfecta, by Luis Hitoshi Díaz - Argentina / Brazil
La sangre del gallo, by Mariano Dawidson - Argentina
Sucio y desprolijo: El heavy metal en Argentina, by Lucas Lot Calabró, Paula Alvarez - Argentina
Toda la noche, by T. Garateguy, J. Monteoliva - Argentina
Los mentirosos, by Alejandro Jovic - Argentina
TheyAll Will Die in Space, by Javier Chillon – Spain
 
Altered States
88:88, by Isiah Medina - Canada
Alex film, by Pablo Chavarría Gutiérrez - Mexico
Aragane, by Kaori Oda - Bosnia y Herzegovina / Japan
DeadSlowAhead, by Mauro Herce - Spain / France
LosdiariosdeFF, by Flavia de la Fuente - Argentina / Chile
Díasdelluvia, by Flavia de la Fuente - Argentina
KailiBlues, by Bi Gan - China
Machine Gun orTypewriter?, by Travis Wilkerson - United States
Minotauro, by Nicolás Pereda - Mexico / Canada
No Cow on the Ice, by Eloy Domínguez Serén - Sweden / Spain
Pawel and Wawel, by Krzysztof Kaczmarek - Poland
Poeton a Business Trip, by Ju Anqi - China
A Copa do Mundo no Recife, by Kleber Mendonça Filho - Brazil
Crónicas de Solitude, by Manuel Ferrari - Argentina / Germany
A glória de fazer cinema em Portugal, by Manuel Mozos - Portugal
Gran hotel, by Xurxo Chirro - Spain
La impresión de una guerra, by Camilo Restrepo - France / Colombia
Las manos de Nastasia, by Andrés Duque - Spain / Russia
Noite sem distancia, by Lois Patiño - Portugal / Spain
Riot, by Nathan Silver - United States
Sin dios ni Santa María, by Samuel M. Delgado, Helena Girón - Spain
A vida é estranha, by Mossa Bildner - Brazil
 
Altered Bolivia
Amazonas, by Carlos Piñeiro - Bolivia
Boliwood, by Sergio Bastani - Bolivia
Despedida, by Pablo Paniagua - Argentina / Bolivia
Nueva vida, by Kiro Russo - Bolivia / Argentina
Primavera, by Joaquín Tapia Guerra - Bolivia
 
Visions

Gustav Deutsch

Film ist. (1-6), by Gustav Deutsch - Austria
Film ist. (7-12), by Gustav Deutsch - Austria
FILM IST. a girl & a gun, by Gustav Deutsch - Austria
Shirley- Visions ofReality, by Gustav Deutsch – Austria
 
Marlen Khutsiev
Spring on Zarechnaya Street, by Marlen Khutsiev, Feliks Mironer - USSR
Two Fyodors, by Marlen Khutsiev - USSR
I Am Twenty (Illyich's Gate), by Marlen Khutsiev - USSR
JulyRain, by Marlen Khutsiev - USSR
It Was the Month of May, by Marlen Khutsiev - USSR
Afterword, by Marlen Khutsiev - USSR
Infinitas, by Marlen Khutsiev - USSR
People of 1941, by Marlen Khutsiev - Russia
Khutsiev. Action Starts!, by Peter Shepotinnik – Russia
 
Kidlat Tahimik
Perfumed Nightmare, by Kidlat Tahimik - Philippines
Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?, by Kidlat Tahimik - Philippines
I Am Furious Yellow, by Kidlat Tahimik - Philippines
Turumba, by Kidlat Tahimik - Philippines
JapaneseSummers of a Filipino Fundoshi, by Kidlat Tahimik - Philippines
Balikbayan #1, by Kidlat Tahimik – Philippines
 
The Video Diaries of Kidlat Tahimik
Orbit 50: Letters to My Three Sons, by Kidlat Tahimik - Philippines
Celebrating the Year 2021, Today, by Kidlat Tahimik - Philippines
Our Film-grimage to Guimaras, by Kidlat Tahimik - Philippines
Some More Rice, by Kidlat Tahimik - Philippines
Roofs of the World! Unite!, by Kidlat Tahimik – Philippines
 
Native Classics
Los tallos amargos, by Fernando Ayala - Argentina

Cine publicitario recuperado (1966-1986)
 
Tribute to Hugo del Carril
Esta tierra es mía, by Hugo del Carril - Argentina
La calesita, by Hugo del Carril - Argentina
 
Tribute to Luis César Amadori
Maestro Levita, by Luis César Amadori - Argentina
Madreselva, by Luis César Amadori - Argentina
 
Tribute to Humberto Ríos
Faena, by Humberto Ríos - Argentina
Esta voz... entre muchas, by Humberto Ríos - Mexico

Tribute to Carlos Borcosque
Pobres habrá siempre, by Carlos Borcosque – Argentina
 
Ralph Pappier
Pobre mi madre querida, by Homero Manzi, Ralph Pappier - Argentina
Ayer y hoy, by Ralph Pappier - Argentina
El último payador, by Homero Manzi, Ralph Pappier - Argentina
El festín de Satanás (fragmento), by Ralph Pappier - Argentina
Escuela de campeones, by Ralph Pappier - Argentina
Caballito criollo, by Ralph Pappier - Argentina
La morocha, by Ralph Pappier - Argentina
Donde el viento brama, by Ralph Pappier - Argentina
 
Forever Argentine Cinema III
Los venerables todos, by Manuel Antin - Argentina
En las nuevas tierras donde el oro abunda, by Francois Verstraeten - Argentina
Pájaros sin nido, by José Agustín Ferreyra - Argentina
Peluquería de señoras, by Luis José Bayón Herrera - Argentina
La suerte llama tres veces, by Luis José Bayón Herrera - Argentina
Mundo extraño, by Franz Eichhorn - Argentina / Brazil / Germany
La Tierra del Fuego se apaga, by Emilio Fernández - Argentina
Alto Paraná, by Catrano Catrani - Argentina
Aquello que amamos, by Leopoldo Torres Ríos - Argentina
El encuentro, by Dino Minniti - Argentina
El juego más hermoso del mundo, by Román Viñoly Barreto - Argentina
Noche terrible, by Rodolfo Kuhn - Argentina
Palo y hueso, by Nicolás Sarquís - Argentina
 
Audiovisual Heritage Recovery Program
Los inundados, by Fernando Birri - Argentina
Tiredié, by varios directores - Argentina
El camino hacia la muerte del "Viejo" Reales, by Gerardo Vallejo - Argentina
Las cosas ciertas, by Gerardo Vallejo - Argentina
 
Short Films by Raymundo Gleyzer - Argentina - 1965/1971
 
Leonardo Favio
Favio: Crónica de un director, by Alejandro Venturini - Argentina
Favio, la estética de la ternura, by Luis Rodríguez, Andrés Rodríguez - Venezuela
Crónica de un niño solo, by Leonardo Favio - Argentina
 
Pierre Chenal in Latin America
Todo un hombre, by Pierre Chenal - Argentina
El muerto falta a la cita, by Pierre Chenal - Argentina
Se abre el abismo, by Pierre Chenal - Argentina
Viaje sin regreso, by Pierre Chenal - Argentina
El ídolo, by Pierre Chenal - Chile
Sección desaparecidos, by Pierre Chenal - Argentina / France
Sangrenegra, by Pierre Chenal - Argentina
 
Revisions
El nacimiento de una nación, by D. W. Griffith - United States
Los cuatro jinetes del Apocalipsis, by Rex Ingram - United States
 
The Slashing Swords of Daisuke Ito
Diary of Chuji’s Travels, by Daisuke Ito - Japan
Jirokichi the Rat, by Daisuke Ito – Japan
 
Short Fragments
An Unforgettable Grudge, by Daisuke Ito - 1926
Blood Splattered at Takadanobaba, by Daisuke Ito - 1928
Ooka's Trials (New Version),Part One, by Daisuke Ito - 1928
Ooka's Trials (New Version),Part Two, by Daisuke Ito - 1928
Man-Slashing, Horse-Piercing Sword, by Daisuke Ito - 1929
Hayato Hotta, by Daisuke Ito - 1933
 
Aleksandr Dovzhenko
Love's Berries, by Aleksandr Dovzhenko - USSR
El maletín diplomático, by Aleksandr Dovzhenko - USSR
Zvenigora, by Aleksandr Dovzhenko - USSR
Arsenal, by Aleksandr Dovzhenko - USSR
Latierra, by Aleksandr Dovzhenko - USSR
Ivan, by Aleksandr Dovzhenko - USSR
Aerograd, by Aleksandr Dovzhenko - USSR
Schors, by Aleksandr Dovzhenko, Yuliya Michurin - USSR
Solntseva, by Aleksandr Dovzhenko - USSR
Farewell,America, by Aleksandr Dovzhenko - USSR
 
Hollywood Pre-Code
20.000 años en Sing Sing, by Michael Curtiz - United States
El arrabal, by Raoul Walsh - United States
Consolation Marriage, by Paul Sloane - United States
Divorcio, by Hobart Henley - United States
Lechoderosas, by Gregory La Cava - United States
Mosqueteros del aire, by George Archainbaud - United States
Polvorilla, by Victor Fleming - United States
El precio de la fama, by George Cukor - United States
Senda entre abismos, by Gregory La Cava - United States
¿Son estos nuestros hijos?, by Wesley Ruggles - United States
The Wild Party, by Dorothy Arzner - United States
La zarpa del jaguar, by Ralph Murphy - United States
 
Generation VHS
El ejecutor, by Mike Marvin - United States / Canada
El joven héroe, by Richard Franklin - United States
Mala pata, by Francis Veber - France / Mexico / Malta
Ninja III: La dominación, by Sam Firstenberg - United States
Peligro inminente, by Carl Schenkel - Germany
Pesadilla en lo profundo de la noche, by Wes Craven - United States
Sueños eléctricos, by Steve Barron - United States / United Kingdom
 
Trent Harris. The Triumph of the Heroic Misfits
Rubin and Ed, by Trent Harris - United States
Plan 10 from Outer Space, by Trent Harris - United States
Beaver Trilogy, by Trent Harris - United States
Beaver Trilogy Part IV, by Brad Besser - United States
 
Special Screenings
La guardería, by Virginia Croatto - Argentina
Sacramento, by Carlos Cañeque - Spain
 
Short Films Awarded by INCAA TV at National Festivals
Catalina y el sol, by Anna Paula Hönig
Como pez en el aire, by Fredo Landaveri
Doña Ubenza, by Juan Manuel Costa
Extremos, by Juan Manuel Ferraro & Federico Molentino
El insomnio del artista, by Mauricio Vides
Lila, by Carlos Lascano
Otra orilla, by Lucía Orlando & Alex Faur
Todos los veranos, by Josefina Rossi & Delfina Grennon Viel
La ventana abierta, by Lucila Las Heras
 
Historias Breves: Fiction and Reality
20 añosbreves, by Bebe Kamin - Argentina
Cimarrón, by Chiara Ghio - Argentina
El plan, by Víctor Postiglione - Argentina
Una mujer en el bosque, by César Sodero - Argentina
 
The Night of the Short Film
ABCD, by Federico Maximiliano
El Birque, génesis, by Juan Manuel Costa
Ricardo electricista, by Nicolás Bratosevich
Lapsus, by Juan Pablo Zaramella
El empleo, by Santiago Bou Grasso & Patricio Plaza
Chamamé, by Susana Szperling & Silvina Szperling
Teclópolis, by Javier Mrad
Luminaris, by Juan Pablo Zaramella
Vinesolo, by Martín Boggiano
Alexia, by Andrés Borghi
Lareina, by Manuel Abramovich
 
LoboLab
Antawara, by Carlos Piñeiro - Bolivia
Loscolonos, by Felipe Gálvez - Chile
Elestudiante de cine, by Agustín Godoy - Colombia
Elfuturo que viene, by Constanza Novick - Argentina
Jugo by tomate frío, by Sofía Mora - Argentina
Ontem havia coisas estranhas no céu, by Bruno Risas - Brazil
Panamá, by Javier Izquierdo - Ecuador
Petit frère, by Roberto Collío, Rodrigo Robledo - Chile
Pólvora en el corazón, by Camila Urrutia - Guatemala - Mexico
Los vagos, by Gustavo Biazzi - Argentina
 
Special Screening: Chile Factory
Marea de tierra, by Manuela Martelli & Amirah Tajdin - Kenya
Necesito saber, by Matías Rojas & Mariko Saga - Poland
El llano de la paciencia, by Ignacio Rodríguez & Sara Rastegar - France
La discotheque, by Teresita Ugarte & Ofir Graizer - Israel

AWARDS 

INTERNATIONAL COMPETITION

Golden Astor for Best Feature Film  
El abrazo de la serpiente, by Ciro Guerra
Silver Astor for Best Director
Iván Ostrochovsky for Koza
Silver Astor for best script
Guillermo Calderón, Daniel Villalobos, Pablo Larraín for El Club, by Pablo Larraín
Silver Astor for Best Actor
Alfredo Castro, Roberto Farías, Alejandro Goic, Jaime Vadell for El club, by Pablo Larraín
Silver Astor for Best Actress
Érica Rivas for La luz incidente, by Ariel Rotter.
Honorable Mention a la Fotografía
Sean Baker and Radium Cheung, for Tangerine

Audience Award
Remember, by Atom Egoyan

LATIN AMERICAN COMPETITION

Best Feature Film
Santa Teresa y otras historias by Nelson Carlo de Los Santos Arias.
Best Short Film
Princesas by Natural Arpajou.

ARGENTINE COMPETITION

Best Feature Film
El Movimiento, by Banjamin Naishtat
Best Director
Fernando Salem for Cómo funcionan casi todas las cosas
Best Short Film
Fantástico, by Tomás Sposato.
Best Short Film Director
Pablo Camaiti for Gomorra
Honorable Mention
Los cuerpos dóciles, by Matías Scarvaci and Diego Gachassin

WIP COMPETITION

Best Project
La helada negra, by Maximiliano Schonfeld.
Honorable Mention
Los Corroboradores, by Luis Bernardez.