PREVIOUS EDITIONS

36 Edition (2021)

36º Edition (2021)

Multimedia Files

Winners of the 9th International Contest of Critical Studies on Argentine Cinema "Domingo di Núbila"
Catalogue
Program Guide
Una retrospectiva del futuro
Entre preceptos y derechos


From November 18th to 28th


AUTHORITIES

 
ARTISTIC DIRECTOR
Cecilia Barrionuevo

GENERAL PRODUCER
Cecilia Diez



COMPETITIONS
 
Internacional Competition
Petite maman, by Céline Sciamma - France - 2021 - 72’ (International Competition - Opening Film)
Álbum para la juventud / Album for the Youth, by Malena Solarz - Argentina - 2021 - 80’
Diários de Otsoga / The Tsugua Diaries, by Miguel Gomes, Maureen Fazendeiro - France, Portugal - 2021 - 101’
El otro Tom / The Other Tom, by Rodrigo Plá, Laura Santullo - USA, Mexico - 2021 - 111’
Espíritu sagrado / The Sacred Spirit, by Chema García Ibarra - Spain, France, Turkey- 2021 - 97’
Hellbender, by John Adams, Toby Poser, Zelda Adams - USA - 2021 - 82’
Hit the Road, by Panah Panahi - Iran - 2021 - 93’
Kim Min-young of the Report Card / Seong-jeok-pyo-wui Kim Minyoung, by Lim Jisun, Lee Jae-eun - South Korea - 2021 - 94’
Quién lo impide / Who’s Stopping Us, by Jonás Trueba - Spain - 2021 - 220’
Re Granchio / The Tale of King Crab, by Alessio Rigo de Righi, Matteo Zoppis - Italy , France, Argentina - 2021 - 106’
The Girl and the Spider, by Silvan Zürcher, Ramon Zürcher - Switzerland - 2021 - 98’
What Do We See When We Look at the Sky?, by Alexandre Koberidze - Georgia - 2021 - 150’

International Competition - Out of Competition
Azor, by Andreas Fontana - Argentina, Switzerland - 2021 - 100’


Latin American Competition
9, by Martín Barrenechea, Nicolás Branca - Uruguay, Argentina - 2021 - 105’
Aurora, by Paz Fábrega - Costa Rica, Mexico - 2021 - 92’
Bob Cuspe: Nós não gostamos de gente / Bob Spit - We Do Not Like People, by Cesar Cabral - Brazil - 2021 - 90’
Camila saldrá esta noche / Camila Comes Out Tonight,  by Inés Barrionuevo - Argentina - 2021 - 103’
Carajita, by Silvina Schnicer, Ulises Porra - Argentina, Dominican Republic - 2021 - 86’
De todas las cosas que se han de saber / About Everything There Is to Know, by Sofía Velázquez Núñez - Peru - 2021 - 90’
El cielo está rojo / The Sky Is Red, by Francina Carbonell - Argentina - 2020 - 77’
El perro que no calla / The Dog Who Couldn’t Be Quiet, by Ana Katz - Argentina - 2021 - 74’
Jesús López, by Maximiliano Schonfeld - Argentina, France - 2021 - 90’
La encomienda, by Pablo Giorgelli - Argentina, Dominican Republic - 2021 - 102’
Piedra noche / Dusk Stone, by Iván Fund - Argentina, Chile, Spain - 2021 - 87’
Yo y las bestias / Me & the Beasts, by Nico Manzano - Venezuela - 2021 - 78’

Latin American Competition - Out of Competition
El empleado y el patrón / The Employer and the Employee, by Manuel Nieto Zas - Argentina, Brazil, France, Uruguay - 2021 - 106’


Latin American Short Films Competition
A Love Song in Spanish, by Ana Elena Tejera - France, Panama - 2021 - 24’
Atrapaluz / Suncatcher, by Kim Torres - Costa Rica, Mexico - 2021 - 21’
La sangre es blanca, by Óscar Vincentelli - Spain, Venezuela - 2020 - 13’
Los huesos / The Bones, by Cristóbal León, Joaquín Cociña - Chile - 2021 - 14’
Síndrome de los quietos / The Stillness Syndrome, by Elías León Siminiani - Spain, Colombia - 2021 - 30’
Vagalumes / Fireflies, by Léo Bittencourt - Brazil - 2021 - 19’  


Argentine Competition
Atlas, by Guadalupe Gaona, Ignacio Masllorens - Argentina - 2021 - 89’
Danubio / Danube, by Agustina Pérez Rial - Argentina - 2021 - 62’
Estrella roja / Red Star, by Sofía Bordenave - Argentina - 2021 - 73’
Husek, by Daniela Seggiaro - Argentina - 2021 - 89’
La luna representa mi corazón / The Moon Represents My Heart, by Juan Martín Hsu - Argentina, Taiwan - 2021 - 103’
Las cercanas / Near and Dear, by María Álvarez - Argentina - 2021 - 81’
Matar a la bestia / To Kill the Beast, by Agustina San Martín - Argentina, Brazil, Chile - 2021 - 79’
Metok, by Martín Solá - Argentina, Italy, Tibet - 2021 - 61’
Noh, by Marco Canale, Juan Fernández Gebauer, Ignacio Ragone - Argentina, Japan, Germany - 2021 - 75’
Punto rojo / Red Point, by Nic Loreti - Argentina - 2021 - 80’
Reloj, soledad / Clock, Solitude, by César González - Argentina - 2021 - 70’
Una escuela en Cerro Hueso / A School in Cerro Hueso, by Betania Cappato - Argentina - 2021 - 70’
 
Argentine Competition - Out of Competition
Las noches son de los monstruos / The Nights Belong to Monsters, by Sebastián Perillo - Argentina - 2021 - 97’
Nuestros días más felices / Our Happiest Days, by Sol Berruezo Pichon-Rivière - Argentina - 2021 - 100’

 
Argentine Short Films Competition
El espacio sideral / The Sidereal Space, by Sebastián Schjaer - Argentina - 2021 - 17’
Engomado / Stuck, by Toia Bonino, Marcos Joubert - Argentina - 2021 - 15’
Érase una vez en Quizca / Once Upon a Time in Quizca, by Nicolás Torchinsky - Argentina - 2021 - 12’
Fuera del área de cobertura / Outside the Coverage Area, by Agustina Wetzel - Argentina - 2021 - 29’
Las máquinas tristes / Sad Machines, by Paola Michaels - Argentina - 2021 - 9’
Le Vortex Monopolaire / The Monopole Vortex, by Luciano Onetti - Argentina, USA, France, Italy - 2021 - 15’
Luto / Mourning, by Pablo Martín Weber - Argentina - 2021 - 28’
Un cráneo / A Skull, by Mariano Cócolo - Argentina - 2021 - 4’

Argentine Short Films Competition - Out of Competition
Lobo solitario / Lone Wolf, by Javier Beltramino - Argentina, Belgium, Mexico - 2021 - 18’
 

Altered States Competition
A Night of Knowing Nothing, by Payal Kapadia - France, India - 2021 - 96’
All Light, Everywhere, by Theo Anthony - USA - 2021 - 109’
Condition d’élévation / State of Elevation, by Isabelle Prim - France - 2021 - 20’
Dark Light Voyage, by Tin Dirdamal, Eva Cadena - Mexico, Vietnam - 2021 - 66’
Eles transportan a norte / They Carry Death, by Samuel Delgado, Helena Girón - Spain, Colombia - 2021 - 75’
No táxi do Jack / Jack’s Ride, by Susana Nobre - Portugal - 2021 - 70’
Nuclear Family, by Travis Wilkerson, Erin Wilkerson - USA - 2021 - 93’
Orpheus / Орфей, by Vadim Kostrov - Russia - 2021 - 116’
Outside Noise, by Ted Fendt - Germany, Austria, South Korea - 2020 - 61’
PR1NC3S4, by Raúl Perrone - Argentina - 2021 - 67’
Sexo desafortunado o porno loco / Bad Luck Banging or Loony Porn, by Radu Jude - Romania, Croatia, Czech Republic, Luxembourg - 2021 - 106’
Ste. Anne, by Rhayne Vermette - Canada - 2021 - 90’ 
Sycorax, by Lois Patiño, Matías Piñeiro - Spain - 2021 - 21’ 
 

In Transit Competition / Work in Progress
Algo viejo, algo nuevo, algo prestado / Something New, Something Old, Something Borrowed, by Hernán Rosselli - Argentina
Desierto verde / Green Desert, by Meliza Rojas Cancino - Chile
El hincha / Prodigal Son, by Renzo Cozza - Argentina
Errante. La conquista del hogar/ Wanderer. The Conquest of Home, by Adriana Lestido - Argentina
La Edad Media / The Middle Ages, by Luciana Acuña, Alejo Moguillansky - Argentina
La luz de Masao Nakagawa / The Light of Masao Nakagawa, by Hideki Nakazaki - Mexico, Peru
Las almas / The Souls, by Laura Basombrío - Argentina
Los Bilbao / The Bilbaos, by Pedro Speroni - Argentina
Luces y sombras / Lights and Shadows, by Manuel Ferrari - Argentina
Luminum, by Maximiliano Schonfeld - Argentina
Monólogo colectivo / Collective Monologue, by Jessica Sarah Rinland - Argentina
Todo nuevo / Brand New Everything, by Guillermina Pico - Argentina



PANORAMA

Auteurs
Una mujer / A Woman, by Jeanine Meerapfel - Germany, Argentina - 2020 - 104’ (Auteurs – Opening Film)
After Blue (Paradis Sale) / After Blue (Dirty Paradise), by Bertrand Mandico - France - 2021 - 130´
Ahed’s Knee / Ha’berech, by Navad Lapid - France, Germany, Israel - 2021 - 109’ 
Compartment No. 6 / Hytttti nro 6, by Juho Kuosmanen - Finland, Russia, Estonia, Germany - 2021 - 107´
Drive my car, by Ryusuke Hamaguchi - Japan - 2021 - 179´
El poder del perro /The Power of the Dog, by Jane Campion - New Zealand, Australia - 2021 - 126´
Fue la mano de Dios / È stata la mano di Dio, by Paolo Sorrentino - Italy - 2021 - 130´
Hygiène sociale / Social Hygiene, by Denis Côté - Canada - 2021 - 76´
Il buco / The Hole, by Michelangelo Frammartino - Italy, Germany, France - 2021 - 93´
In Front of Your Face / Dangsin-eolgul-apeseo, by Hong Sangsoo - South Korea - 2021 - 85´
La isla de Bergman / Bergman Island, by Mia Hansen-Løve - France, Belgium, Germany, Sweden - 2021 - 112´
Memoria, by Apichatpong Weerasethakul - Colombia, Thailand, France, Germany, Mexico, Qatar - 2021 - 136´
Rey Richard: Una familia ganadora / King Richard, de Reinaldo Marcus Green - USA - 2021 - 138´
The Lost Daughter, by Maggie Gyllenhaal - USA, Greece - 2021 - 121´
The Taking, by Alexandre O. Philippe - USA - 2020 - 76´
Train Again, by Peter Tscherkassky - Austria - 2021 - 20´
Veneciafrenia / Venicephrenia, by Álex de la Iglesia - Spain - 2021 - 80´
Vortex, by Gaspar Noé - France - 2021 - 145´


Children By The Sea
Fortune Favors Lady Nikuko / Gyoko no Nikuko-chan, by Ayumu Watanabe - Japan - 2021 - 97’
Kids Are Fine / Ah-ee-deul-eun-jeul-gup-da, by Lee Ji-won - South Korea - 2021 - 103’
Kiko et les animaux / Kiko and the Animals, by Yawen Zheng - France, Switzerland - 2020 - 7’
Loop, by Pablo Polledri - Argentina, Spain - 2020 - 8’
Papá consiguió trabajo en Marte / Dad Got a Job in Mars, by Joaquín Zelaya, Damián Galateo - Argentina - 2021 - 13’
Un caillou dans la chaussure / A Stone in the Shoe, by Éric Montchaud - France, Switzerland - 2020 - 12’


Midnight Screamings
Mad God, by Phil Tippett - USA - 2021 - 84’
Midnight / Mi-deu-nai-teu, by Kwon Oh-seung - South Korea - 2021 - 103´
Shark: The beginning / Sya-keu-deo-bi-gi-ning, by Chae Yeo-jun – South Korea - 2021 - 108’ 
Titane, by Julia Ducornau - France - 2020 - 108’


Original Soundtrack (OST) Presents
Panash, by Christoph Behl - Argentina - 2021 - 89’


Portraits: Documentaries on Artists
Chango, la luz descubre / Chango, the Light Uncovers, by Alejandra Martín, Paola Rizzi - Argentina - 2021 - 85’
Hugo in Argentina, by Stefano Knuchel - Switzerland - 2021 - 97´
María Luisa Bemberg: El eco de mi voz / María Luisa Bemberg: The Echo of My Voice, by Alejandro Maci - Argentina - 2021 - 90’ 
Tres en la deriva del acto creativo, by Fernando E. Solanas - Argentina - 2021 - 96’ (Festival Opening Film)



FOCUS AND RETROSPECTIVES

Poetry of the Everyday: The Early Films of Helke Misselwitz
Herzsprung, by Helke Misselwitz - Germany - 1992 - 87’
Bulky Trash / Sperrmüll, by Helke Misselwitz - German Democratic Republic - 1990 - 78´
Who’s Afraid of the Bogeyman / Wer fürchtet sich vorm schwarzen Mann, by Helke Misselwitz - German Democratic Republic - 1989 - 52’ 
After Winter Comes Spring / Winter Adé, by Helke Misselwitz - German Democratic Republic  - 1988 - 116’
TangoDream / TangoTraum, by Helke Misselwitz - German Democratic Republic - 1985 - 18´
Tango, by Helke Misselwitz - German Democratic Republic - 1985 - 6’ 
35 Photos / 35 Fotos, by Helke Misselwitz - German Democratic Republic - 1984-1985 - 7’
Nude Photography–e.g., Gundula Schulze / Aktfotografifie–z.B. Gundula Schulze, by Helke Misselwitz - German Democratic Republic - 1983 - 12’
The Marx Family / Marx-Familie, by Helke Misselwitz - German Democratic Republic - 1983-1988 - 6’


Machiko Kyō Retrospective
A Woman’s Testament / Jokyo, by Kozaburo Yoshimura, Yasuzô Masumura, Kon Ichikawa - Japan - 1960 - 100’
Floating Weeds / Ukigusa, by Yasujiro Ozu - Japan - 1959 - 119´
The Key / Kagi, by Kon Ichikawa - Japan - 1959 - 105’ 
Gate of Hell / Jigokumon, by Teinosuke Kinugasa - Japan - 1953 - 89’
Older Brother, Younger Sister / Ani Imouto, by Mikio Naruse - Japan - 1953 - 93´
Ugetsu / Ugetsu monogatari, by Kenji Mizoguchi - Japan - 1953 - 97’ 
Tales of Genji / Genji monotagari, by Kozaburo Yoshimura - Japan - 1951 - 124’


Recovered Argentine Animated Short Films
Aventuras de Perico en la historia argentina, by Rodolfo de Luca - Argentina - 1970 - 10’
Caraballo mató un gallo, by Simón Feldman - Colombia, Argentina - 1976-1983 - 7’
El día del caramelo, by Héctor “Kalondi” Compaired - Argentina - 1976 - 12’
El zorro y los presumidos, by Simón Feldman - Argentina - 1975 - 10’
Estás creciendo, by Ricardo Alventosa - Argentina - 1972 - 10’


Centennial of Fernando Fernán Gómez
Manicomio, by Fernando Fernán Gómez, Luis María Delgado - Spain - 1954 - 80’


Jean-Luc Godard: Le Livre d’image
El libro de imagen / Le Livre d’image, by Jean-Luc Godard - France, Switzerland - 2018 - 88’


A Tribute to Manny Farber
Negative Space, by Christopher Petit - UK - 2000 - 39’
Untitled: New Blue, by Paul Schrader - UK - 1995 - 5’
Y ahora elogiemos las películas / Let Us Now Praise Movies, by Nicolás Zukerfeld - Argentina - 2017 - 15’



INSTITUTIONAL SCREENINGS

35th George Méliès Award Short Film Competition


Historias Breves 19
Ahí vienen, by Lucas García, Pedro Ponce - 14’
Borderline, by Rocío González - 12’
Club nocturno, by Gonzalo Bazillo - 15’
Después de las 12, by Sofía Szelske - 14’
Errantes, by Carla Finco - 14’
Palito Bombón Helado, by Lucía Paz - 14’
Rosita, by Lucía Ravanelli - 15’


ENERC Exhibition
Cuarto oscuro, by Erik Freund - 13’
Distancias, by Pablo Alejandro Aramayo - 14’
El halcón, by Fernando Caruso - 15’
Esta herida cuando no cicatriza se vuelve piedra, by Nicolás Turjanski - 13’
Hambre, by Diana Quiroga - 12’
Sunchos van, by Carolina Costa Fernández - 12’


Pantalla UBA - Outside, the Sun Explodes
Ayllu, by Giselle Carrazco Cochachin, Mauricio Clavijo Velasco, Quimey Muscio - 7’
Betti, by Nina Marchi - 11’
Crónicas indelebles, by Camila Beccaria - 3’
Cuerpolígono, by Ángel Gallegos, Sofía Basail, Octavio Ferrari, Violeta Fontenla - 2’
El fin de los temas, by Ignacio Dagostino, Angelbert Evia, Lenny Forster, Florencia González, Victoria Robin, Tiago Picolo - 2’
El último viaje de mi abuelo (y otras formas de partir), by Candela Robles, Ivana Kairiyama, Carmela Favier, Gonzalo Gelpi - 5’
Franca, mi amiga la ballena, by Laura Paulina López Valencia - 10’
Koren, by Vera Concilio, Milena Pellettieri, Thais Servin - 3’
Luces ciegas, by Quimey Muscio - 6’
Luna de sangre, by Julieta Carla Pileci - 5’
Mientras recuerdo el salir, by Iván Egurza - 4’
Mucho tiempo por hoy, by Corina Safar, Inti Patrón, Camila Ruggiero, Florencia Gold - 3’
No podría, by Giselle Carrazco Cochachin, Mauricio Clavijo Velasco - 8’
No se puede ver el sol o morir por mucho tiempo, by Emiliano Campos - 4’
Pandemia, by Valeria Lee - 1’
Ramal Infinito, by Arturo Spano - 3’
Solo el viento, by Rocío Ailén Elisii - 4’
Un bacio, by Ailen Miglioranza, María Belén Balzani, Valentina María Scala Federici - 8’


Short Films - UTDT Film Program
Amor de verano, by Eline Marx - 21’
Esta no es una historia sobre China, by Francisca Jiménez Ortegate - 16’
Los confidentes, by Nicolás Turjanski - 8’
Los nidos, by Sofía Brihet - 11’
Meu pai, a câmera e eu (Mi padre, la cámara y yo), by Felipe Camargo de Moura Campos - 16’
Para ella, by Camila Meyer - 14’


14th edition of “24 Hours of National Film”



CAREERS AND HOMAGES

Career: Félix “Chango” Monti
Al final del túnel, by Rodrigo Grande - 2016 - 120’
El viaje, by Fernando “Pino” Solanas - 1992 - 136’


Career: Annamaría Muchnik


Career: Pepe Soriano
La Patagonia rebelde, by Héctor Olivera - 1974 - 103’
Lugares comunes, by Adolfo Aristarain - 2002 - 108’


Homage: David “Coco” Blaustein
Botín de guerra, by David “Coco” Blaustein - 2000 - 117’
Cazadores de utopías, by David “Coco” Blaustein - 1995 - 152’
Porotos de soja, by David “Coco” Blaustein, Osvaldo Daicich - 2009 - 98’
Se va a acabar, by Andrés Cedrón, David “Coco” Blaustein - 2021 - 115’


Homage: Jorge Coscia
Luca vive, by Jorge Coscia - 2002 - 111’
Sentimientos: Mirta de Liniers a Estambul, by Guillermo Saura, Jorge Coscia - 1987 - 97’


Homage: Paola Suárez
Atlántida, by Inés María Barrionuevo - 2014 - 79’
El otro verano, by Julián Giulianelli - 2018 - 71’


MAR DEL PLATA NIGHTS

El desarmadero, by Eduardo Pinto
Ex casados, by Sabrina Farji
Causalidad, by WHO



CLINT EASTWOOD: A CINEMATIC LEGACY - 50th CELEBRATION

Harry el sucio / Dirty Harry, by Clint Eastwood - 102’
Francotirador / American Sniper, by Clint Eastwood - 132’
Gran Torino, by Clint Eastwood - 117’
Los imperdonables / Unforgiven, by Clint Eastwood - 131’
Los puentes de Madison / The Bridges of Madison County, by Clint Eastwood - 135’
Sully: Hazaña en el Hudson / Sully, by Clint Eastwood - 96’
La mula / The Mule, by Clint Eastwood - 117’



AWARDS

INTERNATIONAL COMPETITION

Astor Piazzolla Award to the Best Feature Film
Hit the Road by Panah Panahi

Astor Piazzolla Special Jury Award
What Do We See When We Look at the Sky? by Alexandre Koberidze

Astor Piazzolla Award for Best Direction
Miguel Gomes and Maureen Fazendeiro by Diários de Otsoga

Astor Piazzolla Award for Best Acting
Tie for Candela Recio in Quién lo impide and Zelda Adams in Hellbender

Astor Piazzolla Award for Best Script
Roman Zürcher and Silvan Zürcher for The Girl and the Spider

Honorable Mention
Espíritu sagrado by Chema García Ibarra

Honorable Mention
Kim Min-young of the Report Card by Lim Jisun and Lee Jae-eun


LATIN AMERICAN COMPETITION
Astor Piazzolla Award to the Best Feature Film
Jesús López by Maximiliano Schonfeld

Honorable Mention
De todas las cosas que se han de saber by Sofía Velázquez Núñez

Astor Piazzolla Award to the Best Short Film
Síndrome de los quietos by Elías León Siminiani


ARGENTINE COMPETITION
Astor Piazzolla Award to the Best Feature Film
Las cercanas by María Álvarez

José Martínez Suárez Award for the Best Direction
Danubio by Agustina Pérez Rial

Honorable Mention
Noh by Marco Canale, Juan Fernández Gebauer e Ignacio Ragone

Astor Piazzolla Award for the Best Short Film
Engomado by Toia Bonino y Marcos Joubert


COMPETENCIA ESTADOS ALTERADOS
Premio Astor Piazzolla a Mejor Película
A Night of Knowing Nothing de Payal Kapadia

Mención Especial
Nuclear Family de Erin Wilkerson y Travis Wilkerson


COMPETENCIA EN TRÁNSITO / WORK IN PROGRESS
Premio Astor Piazzolla al Mejor Proyecto
Monólogo colectivo de Jessica Sarah Rinland


PREMIO DE LA CRÍTICA JOVEN A LA MEJOR ÓPERA PRIMA LATINOAMERICANA
Mejor Película
Estrella roja de Sofía Bordenave


PREMIOS OTORGADOS POR PATROCINADORES

COMPETENCIA EN TRÁNSITO / WORK IN PROGRESS
Premio Banco Nación, Cinecolor y Cono del Silencio al Mejor proyecto EN TRÁNSITO
Monólogo colectivo de Jessica Sarah Rinland

COMPETENCIA LATINOAMERICANA
Premio Alta Definición Argentina a la Mejor Película de la Competencia Latinoamericana

Jesús López de Maximiliano Schonfeld

COMPETENCIA ARGENTINA DE LARGOMETRAJES
Premio Banco Nación, Lahaye Media y Pomeranec Sonido al Mejor Largometraje Argentino

Las cercanas de María Álvarez

COMPETENCIA ARGENTINA DE CORTOMETRAJES
Premio Banco Nación, Lahaye Media y Pomeranec Sonido al Mejor Cortometraje Argentino

Engomado de Toia Bonino y Marcos Joubert

COMPETENCIA ESTADOS ALTERADOS
Premio MUBI a la Mejor Película

A Night of Knowing Nothing de Payal Kapadia

GUESTS

Apichatpong Weerasethakul, Helke Misselwitz, Ryûsuke Hamaguchi, Phil Tippett, Panah Panahi, Stefano Knuchel, Denis Côté, Juho Kuosmanen, Alexandre Koberidze, Celine Sciamma, Pablo Giorgelli, Michelangelo Frammartino, Jisun Lim, Jae-eun Lee, Ayunu Watanabe, Jeanine Meerapfel, Félix "Chango" Monti, Toby Poser, John Adams, Zelda Adams, Ana Katz, Peter Tscherkassky, Rhayne Vermette, Susana Nobre, Lee Ji-won, Erin Wilkerson, Travis Wilkerson, Ramon Zürcher, Silvan Zürcher, Agustina San Martín, Cesar Cabral, Alejandro Maci, Chema García Ibarra, Agustina Pérez Rial, Payal Kapadia, Andreas Fontana, Annamaría Muchnik, Pepe Soriano, Leo Bittencourt, Graciela Borges, Maximiliano Schonfeld, Iván Fund, Betiana Cappato, Daniela Seggiaro, Paola Michaels, Marco Canale, Ignacio Ragone, Juan Fernández Gebauer, Matías Piñeiro, Lois Patiño, Manuel Nieto Zas, Laura Santullo, Rodrigo Plá, Isabelle Prim, Francina Carbonell.